Анна Петрова: За да се интересува екип от Микеланджело, се изисква повече от любов към изящните изкуства
Анна Петрова е актриса и драматург. Работила е на сцената на Младежки театър „Николай Бинев“, има роли в телевизионния театър, киното и телевизията. Тя се занимава и с озвучаване. Анна активно пише текстове за театър, сред които „Видело“, „Сводът“, „Кажи здравей на татко“. Именно пиесата ѝ „Сводът“ е повод за нашата среща, тъй като тя е основа за създаването на спектакъла „Войната на Микеланджело“ с режисьор и художник Петринел Гочев. Премиерата на спектакъла е на 28 октомври 2022 г. от 19:00 часа.
С какво Ви впечатли историята за Микеланджело и изрисуването на Сикстинската капела, за да поискате да я пресътворите в текст за театър?
Впечатли ме с Божествената справедливост. Предложението идва от враговете му, за да го унищожат. Ако имаме волята да изразим таланта си, може целият свят да е срещу нас.
Трудно ли се пише за исторически личности, чиито биографии имат какви ли не наслоявания от легенди и митове до разкази на съвременници?
Не. Микеланджело осмисли и вдъхнови живота ми. Дори когато не ми спореше писането, се чувствах щастлива.
Според Вас защо е важно да помним и да се връщаме към съдбите на гениите и великите личности на човечеството?
Те са мерило за нашите качества. Гениите работят най-много, защото имат какво да кажат.
От какви исторически и художествени извори черпихте информация и вдъхновение за писането на пиесата?
Народната библиотека ми даде достъп до информация на няколко езика. Библиотеката на Художествената академия, също. Благодарна съм на хората, които разшириха хоризонта ми.
Писали сте пиесата „Сводът“ в края на века, когато се върнете към нея днес има ли някаква промяна в отношението Ви към темите и персонажите в пиесата?
Не. Унижението и натискът върху талантливите е вечно.
Имахте ли някаква трудност в изграждането на някой от персонажите?
Най-внимателно се интересувах от структурата. Когато тя се оформи, с персонажите нямах проблем.